A címben idézett sor persze nem igaz, mert annó a múlt évszázad mérkőzését Londonban rendezték 1953. november 25-én. A 90 éve veretlen Angliát a Wembley-stadionban győzte le a magyar Aranycsapat.
Azt a bizonyos Arancsapat jelzőt is az angok újságírók találták ki a magyar válogatottra.
Sebes Gusztáv együttese előbb Párizsba utazott el, ahol felkészülési mérkőzést játszott a Renault gyári csapatával. Különleges volt, hogy az olimpiai bajnokcsapat egy kis amatőr klubbal mérkőzik meg.
A magyar csapat 18 gólt lőtt Párizsban, majd részt vett a Renault gyár által adott banketten. Három napos kitérő után az Aranycsapat az Arany nyíl expresszel folytatta az útját a La Manche csatorna felé.
Idehaza mindenki kívülről fújta az Évszázad mérkőzésének kezdőcsapatát: Grosics, Buzánszky, Lóránt, Lantos, Bozsik, Zakariás, Budai II, Kocsis, Hidegkuti, Puskás és Czibor.
Az Évszázad mérkőzése szerdán, helyi idő szerint 14:15-kor kezdődött a Wembley-stadionban.
Már az első percben Bozsik labdaszerzéséből Hidegkutit indította, majd egy szóló után az első percben megszületett az első magyar gól. Az akció annyira váratlan volt, hogy a kapusnak mozdulnia sem volt ideje. Alig negyedóra múlva az angolok válaszoltak. Mortensen indította Sewellt, aki a bal alsó sarokba lőtt (1:1).
A 20. percben a bal oldalon Czibor száguldott fel. Beadása Puskást találta meg, aki Hidegkutinak adta tovább, aki ezzel a második gólját jegyezte ezután. A harmadik magyar gólt gyakran nevezik az „évszázad góljának” (1:2). Látványosan hozta fel a magyar csapat a labdát, Czibor laposan begurította az akció végén Puskásnak aki (később világhírű visszahúzós cselével) elfektette a becsúszó Wrightot, az ellenfél csapatkapitányát, a világ egyik legjobb hátvédjét, majd védhetetlenül bombázott a rövid felső sarokba (1:3).
A 29. percben Bozsik huszonöt méterről szabadrúgást végezhetett el, amibe félúton Puskás beletette a lábát és az bepattogott az ellenkező kapufához (1:4). Az első félidőben még Mortensen révén szépített az angol válogatott (2:4).
Az 50. percben Puskás szedett össze egy felszabadító rúgást, Bozsik elé passzolt, aki a tizenhatoson kívülről a kapu jobb oldalán a léc alá lőtte a labdát (2:5). Három perccel később Puskás Hidegkutit hozta helyzetbe, aki góljával mesterhármast állított be (2:6). A végeredményt Ramsey állította be büntetőből (3:6).
Magyarországon 1953. november 25-én a Magyar Rádió élőben közvetítette a találkozót, a riporter természetesen Szepesi György volt.
Szepesi a másnap megjelent Esti Budapestnek is küldött tudósítást
“Néhány órával a mérkőzés után megismerkedtünk az igazi londoni köddel. A köd kivárta, míg befejeződik az évszázad mérkőzése és szürke gomolyagként borult rá a városra. A gépkocsiforgalom úgyszólván teljesen leállt és a magyar csapat tagjainak nagy része földalattival utazott vissza a Wembleyböl a város központjába” – írta Szepesi.
A szerdán este megjelent londoni lapok közül az Evening News magyar címet adott a mérkőzésről szóló tudósításának.
„Micsoda csapás!” – így hangzik magyar nyelven az angol lap nagybetűs címe.
“A lap alján közlik a magyar mondat angol fordítását. Arra még soha nem volt példa az angol sajtóban, hogy egy lap idegen nyelvű címet adott volna cikkének.” – írta Szepesi.
“Olyan élmény volt ez a mérkőzés, amilyenben nagyon ritkán lehet része egy sportembernek. Már az olimpiai selejtezők során megjósoltam, hogy a magyarok nyerik az olimpiai bajnokságot. Megmondtam, hogy legyőzik Londonban az angolokat és azt is kijelentettem, hogy meg fogják nyerni a világbajnokságot is. Három jóslatom közül kettő már beteljesedett.”
– Vittorio Pozzo, az olaszok egykori szövetségi kapitánya.
Sajnos ez a jóslata nem jött be Pozzónak, de erről majd máskor.
A 6:3-as londoni magyar diadal örökké emlékezetes marad a magyar foci rajongóinak.
A Hobo Blues Band 1986-as 6:3-as dalának szövegét talán mindeki kívülről fújja.
"Sej, túl a Don-kanyaron, Isonzón, Mohácson,
Büszke most a magyar, zengik a világon:
Négy-kettő a félidőben, a végén hat-három."
Ehhez a diadalhoz nem is mert senki hozzányúlni egészen 1999-ig, amikor Tímár Péter 6:3, avagy Játszd újra, Tutti! címmel készített egy furcsa időutazós filmet, amely rendkívüli korrajz az ötvenes évekről, a filmben végig csetlő-botló Eperjes Károllyal.
Talán csak a film vége keserédes az 56-os forradalom romjait eltakarító Szalai Kirsztával és az örök bohém, harmonikázó Cseh Tamással.
"Jaj a Helén,Jaj a Helén
Szeme kékje olyan titokzatos mint Tangernél a tenger,
szívem olyan hevesen ver."
A honlap cookie-kat használ a szolgáltatások működése érdekében.
Functional
Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.