Connect with us

Sport

Közel hárommilliós olimpiai életjáradékot kap februártól Kozák Danuta

A dobogósok a jelenlegi szabályozás szerint 35 éves koruktól életük végéig részesülnek az életjáradékban.

Published

on

Advanced Ads
73 / 100

A kajakozó január 12-én lett 35 éves, így ettől a naptól jogosult az olimpiai életjáradékra, melynek összege 2 905 920 forint havonta.

A sportolók szerint nem túlzás, ha egy élet munkáját mérik az olimpiai érmesek jutalmazásánál, hiszen hosszú éveken keresztül folyamatosan dolgoznak azért, hogy ott legyenek a legjobbak között.

Az aranyéremért járó összeg az előző évi bruttó átlagkeresetnek felel meg, ami jelenleg havi 403 600 forint, míg az ezüstért ennek a hetven, a bronzért az ötven százaléka jár (282 520, illetve 201 800 forint). 2018 óta ráadásul minden egyes éremért kifizetik a teljes összeget a sportolóknak.

Mivel Kozák hat elsősége mellett egy-egy ezüsttel és bronzzal – utóbbit szintén Tokióban nyerte, K2 500 méteren – is büszkélkedhet, esetében a járadék összege megközelíti a hárommillió forintot. Nála többet csak a nemrég a 101. születésnapját ünneplő ötszörös arany-, háromszoros ezüst- és kétszeres bronzérmes tornászlegenda, Keleti Ágnes kap, havi 3 269 160 forintot.

Miért jár az évi hat milliárdos olimpiai életjáradék?

Az olimpiai bajnokok 1998. január 1-jétől kapják életjáradékukat, miután az ökölvívó Gedó György felhívta a figyelmet a rossz körülmények közt élő bajnokokra. A korábbi belügyminiszter, Kónya Imre vitte be az ügyet a parlamentbe.

Először csak a 35 év feletti bajnokok és azok özvegyei kaptak, utána a további dobogós helyezettek. Később azok is jogosultak lettek, akik 1984-ben nem vehettek részt a Los Angeles-i olimpián, de az olimpiát pótló versenyen érmet szereztek. Az ezüst- és bronzérmesek a bajnokoknak járó összeg 70, illetve 50 százalékát vehetik fel.

A támogatók szerint rendben van a dolog, hiszen egy élet munkájával jutottak fel a csúcsra, két évtizedig edzettek és versenyeztek kőkeményen, hogy aztán dicsőséget szerezzenek az országnak.

Ez van a mérleg egyik serpenyőjében, de mi van a másikban?

Természetesen nem lehet összehasonlítani a rendszerváltás előtt és után szerzett olimpiai érmeket, hiszen a népköztársaságban egészen más volt az amatőr sportolók megbecsülése. Nem voltak még szponzorok, de komoly fizetések sem, ám az állam rendszerint kamu állásokkal igyekezett “megfizetni” az olimpiákra készülő sportolókat, akiknek a munkahelyükre csak a fizetésért kellett bemenniük.

Forrás: Port.hu/Blikk/RTL.hu