A volt világelső Rafael Nadal nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon, mivel a vasárnapi döntőben kétszettes hátrányból fordítva legyőzte az orosz Danyiil Medvegyevet, és begyűjtötte rekordot jelentő 21. Grand Slam-trófeáját.
A mallorcai sztár történelmet akart írni azzal, hogy begyűjti 21. Grand Slam-serlegét, ezzel megelőzi az örökranglistán egyaránt 20-20-szal álló Roger Federert és Novak Djokovicot. A svájci legenda térdműtétjei után csak tavasszal lép újra pályára, míg a szerb klasszist oltatlansága miatt a rajt előtt hazaküldték Ausztráliából.
A 35 éves Rafael Nadal saját bevallása szerint egyáltalán nem várt magától ilyen szereplést Melbourne-ben, miután tavaly a Roland Garros után csak öt mérkőzést vívott lábsérülése miatt, négy hónapig nem versenyzett, és decemberben koronavírusos is volt. Egy ideig az sem volt egyértelmű, hogy valaha visszatér-e a profi teniszbe. Második melbourne-i diadalával Nadal lehetett a negyedik férfi játékos a sportág történetében, aki mind a négy GS-t többször megnyeri. A felkészülése nem sikerült rosszul, megnyerte az egyik felvezető versenyt Melbourne-ben, és tízmeccses sikerszériában volt.
A 25 éves Danyiil Szergejevics Medvegyev egyszer már megakadályozta a “történelemírást”: a tavalyi US Open-döntőben legyőzte a 21. trófeájára hajtó Djokovicot, akinek így az egy éven belüli négy GS sem jött össze. A moszkvai teniszező a negyeddöntőben már a kiesés szélén állt, amikor kétszettes hátrányból fordítva, meccslabdát hárítva verte a kanadai Felix Auger-Aliassime-ot. Ő lehetett az open éra, azaz a profik 1968-as beengedése óta az első férfi, aki első GS-diadala után rögtön megnyeri a következő kiemelt tornát.
Ami a két finalista egymás elleni mérlegét illeti, Nadal 3-1-re vezetett kettejük különpárharcában, a legemlékezetesebb meccsük a 2019-es New York-i döntő volt, amelyben Medvegyev kiegyenlített kétszettes hátrányból, ám végül mégis Nadal ünnepelhetett. A spanyol eddig négy, ellenfele öt játszmát veszített az AO-n.
Az ötödik csata – amely a koronavírus-járvány miatt bő félház előtt zajlott – az elejétől fogva a negyedik GS-fináléjában szereplő és a bukmékereknél favorit Danyiil Medvegyev egyértelmű fölényét hozta. A tavaly is döntős orosz két brékkel, 42 perc alatt szettelőnybe került, ám a folytatásban váratlanul visszaesett. A spanyol sztár 3:1-re meglépett, majd 5:3-nál adogatóként játszmalabdája volt, de nem tudott élni vele, közben pedig egy néző berohanása miatt biztonságiak jelentek meg a pályán, és körbevették a játékosokat. A szettet lezáró rövidítésben Nadal 5-3-nál az újabb játszmalabdáért adogatott, de a fontos pillanatokban rendre hibázott, így 2 óra 5 perc elteltével Medvegyev már a siker küszöbén állt.
A harmadik felvonásban fej fej mellett haladtak a felek, és sikeresen hárították a bréklabdákat, mígnem a 2009-ben AO-győztes spanyol 5:3-nál elvette ellenfele adogatását. Ezúttal már nem remegett meg, magabiztos játékkal szépített, és 2017 után ismét szettet nyert a melbourne-i döntőben.
A negyedik szettben Nadal hamar lépéselőnybe került, ám Medvegyev rögtön visszabrékelt, négy órához közelítve már két elcsigázott teniszező küzdött a pályán. A spanyol egy újabb brékkel közel került a döntő játszmához, majd 5:4-nél hozta a szerváját, és 4 óra 12 percnél kiegyenlített.
Jöhetett tehát az idei Australian Open utolsó szettje, melyben 2:2-nél Nadal egy bámulatos tenyeres elütéssel hatodszor is elvette riválisa adogatását. Több mint öt óra elteltével a mallorcai 5:4-nél a bajnoki címért adogatott, 30-semminél már csak két labdára volt a diadaltól, de Medvegyev brékelt, így újra nyílt lett a csata.
Az egyre fáradtabb orosz ismét elbukta az adogatását, majd Nadal másodjára már kiszerválta a meccset, amely 5 óra 26 percig tartott.
A 90. tornagyőzelmét begyűjtő Nadal pályafutása 21. Grand Slam-trófeája – a Norman Brookes Challenge Kupa – mellé 4,4 millió ausztrál dollárt (994 millió forint) kapott.
Ashleigh Barty az Ausztrál Open női bajnoka
A 25 éves Ashleigh Barty már megízlelhette a sikert a Roland Garroson és Wimbledonban – és párosban a US Openen is -, Ausztráliában viszont előzőleg 1978-ban diadalmaskodott hazai játékos Christine O’Neil személyében, akit külön köszöntöttek az idei felvezető ceremónián. (A férfiaknál Mark Edmondson 1976-os sikeréig kell visszalapozni.)
A közönségkedvenc Barty az idén imponáló magabiztossággal menetelt el a fináléig, ugyanis az előző hat meccsén összesen 21 gémet bukott, az adogatását pedig csupán egyszer vesztette el. A leggyengébb szettje egy 6:4-re megnyert játszma volt a nyolcaddöntőben az amerikai Amanda Anisimova ellen.
A queenslandi teniszező – aki egy ideig profi krikettjátékos is volt – legutóbb tavaly szeptemberben kapott ki a US Open harmadik fordulójában, s az idén megnyerte az egyik felvezető adelaide-i versenyt is, így tízmeccses veretlenséggel büszkélkedhetett.
A három évvel idősebb Danielle Collins első GS-döntőjére készült azok után, hogy 2019-ben elődöntőt vívott a Melbourne Parkban, 2020-ban pedig negyeddöntős volt a Roland Garroson. Tavaly áprilisban komoly nőgyógyászati műtéten esett át, júliusban viszont már az elődöntőig jutott a budapesti WTA-tornán, majd megnyerte a palermói és a San Jose-i viadalt is.
Barty és Collins korábban négyszer találkozott, az első három meccs az ausztrál sikerével zárult, akinek ugyanakkor intő jel lehetett, hogy tavaly Adelaide-ben 6:3, 6:4-re kikapott floridai riválisától.
A szombati csatában – amely a koronavírus-járvány miatt félház előtt zajlott – mindkét fél hozta a szokott stílusát: Barty türelmesen irányított az alapvonalról, míg Collins elemi erejű ütésekkel igyekezett gyorsítani a labdameneteket. A 27. kiemelt amerikai – aki eddig két szettet vesztett Melbourne-ben – 2:3-nál egy váratlan kettős hibával elbukta a szerváját, az előző három mérkőzésén amerikait búcsúztató ausztrál pedig 32 perc elteltével egy ásszal lezárta a játszmát.
A folytatásban Collins – aki ezúttal sem ült le a térfélcseréknél – egyre hatékonyabban bombázta riválisa térfelét, és negyedóra alatt 3:0-ra elhúzott. A világelső némi meglepetésre továbbra sem nyugodott meg, kereste a játékát, az amerikai viszont 5:1-nél elbizonytalanodott, sorra jöttek a rontott ütések, és 5:3-nál sem tudta kiszerválni a szettet. Ettől Barty újfent erőre kapott, bátor játékkal kiegyenlített, majd a rövidítésben már egyértelműen ő volt a jobb.
A harmadik Grand Slam-döntőjében a harmadik diadalát begyűjtő Barty pályafutása 15. serlege, a Daphne Akhurst Trófea mellé 4,4 millió ausztrál dollárt (994 millió forint) kapott.
Ausztrál Open, döntő
Férfiak:
Rafael Nadal (spanyol, 6.)-Danyiil Medvegyev (orosz, 2.) 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5
A junioroknál a lányoknál és a fiúknál is az első helyen kiemelt teniszező nyert.
A 16 éves Petra Marcinko két játszmában nyert a belga Sofia Coustolas ellen. A horvát lány az első körben szenthátrányból fordított az amerikai Alexis Blokhina ellen, ám a következő három mérkőzését egyaránt két játszmában nyerte meg.
Marcinko az elődöntőben az amerikai Liv Hovde ellen kényszerült ismét döntő szettre.
A fiúk fináléjában Bruno Kuzuhara nagy csatában 7:6(4), 6:7(6), 7:5 arányban nyert a cseh Jakub Mensik ellen. A döntő 3 óra 43 percig tartott. A két játékos legutóbb a US Open második fordulójában csapott össze, akkor Mensik nyert három játszmában.
A Sao Pauloban született, japán származású amerikai játékos a negyeddöntőben szenthátrányból fordított a litván Edas Butvilas ellen. Az elődöntőben a paraguay-i Adolfo Daniel Vallejót győzte le.
Kuzuhara ráadásul a tajvani Chak Lam Coleman Wonggal az oldalán párosban is nyert az Ausztrál Openen. Érdekesség, hogy Wong a francia Max Westphallal legutóbb megnyerte a US Open junior párosversenyét is. A francia, tajvani kettős az elődöntő rövidítésében 10-4-re nyert a Kuzuhara, Mili Poljičak (horvát) duó ellen.
A honlap cookie-kat használ a szolgáltatások működése érdekében.
Functional
Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.