Az ember régi nagy vágya kitörni a galaxisunkból és ennek beteljesüléséhez csak egy apró kezdeti lépés a múlt század második felétől létező űrutazás.
Honnan hová?
Számos érvelés azt sugallja, hogy a külső galaxisoknak bolygórendszereket kell befogadniuk, de ezek észlelése a saját galaxisunkban jellemzően alkalmazott módszerekkel nem lehetséges. Egy másik megközelítés a fényes extragalaktikus röntgenforrások által kibocsátott röntgensugárzás időbeli viselkedésének tanulmányozása, ahol egy keringő bolygó átmenetileg blokkolná a röntgensugárzást, és rövid fogyatkozást okozna. Egy ilyen lehetséges eseményről számolunk be az M51-ULS-1 röntgen binárisban az M51 galaxisban. Ebben az esetben a lehetséges pályák elhelyezkedése összhangban van egy tömegátviteli binárishoz kötött bolygó túlélésével.
Korai még Leila hercegnőt, vagy Anakin Skywalkerkt várnod !
A bolygók mindenütt jelen vannak a Tejútrendszerben. Az ismert bolygók kialakulásának körülményei más galaxisokban is léteznek. Mindazonáltal minden külső galaxis olyan kis területet foglal el az égbolton, hogy a nagy előrevetített csillagsűrűség megnehezíti az egyes csillagok kellő részletességű tanulmányozását ahhoz, hogy akár radiális sebességmérésekkel, akár tranzitdetektálással észleljék a bolygók jeleit. Nagyjából 4800 exobolygót fedeztek fel eddig,( http://www.exoplanet.eu ).
Nem könnyű tanulmányozni az újdonsült a bolygót, mert ha minden igaz, hetven év múlva fog újra felbukkanni. Feltehetően nagysága megegyezhet a Szaturnuszéval – míg nem kerül sor az égitest igazolására, addig a tudósok sem tudnak egyértelmű következtetéseket levonni.
Ezen közben Magyarországon….
HunOr, avagy Hungarian to Orbit